15/03/2011

Montaż bramy garażowej: Jak poprawnie przygotować otwór pod instalację bramy garażowej?

Każdy inwestor decydujący się na zakup bramy garażowej bez względu na fakt czy zakupi ją z montażem czy też będzie montował bramę samodzielnie, musi odpowiednio przygotować garaż do instalacji. Jak poprawnie przygotować otwór garażowy, aby instalacja przebiegła sprawnie oraz aby sama brama garażowa działała poprawnie? Właściwa instalacja bramy garażowej jest kluczowym krokiem aby bezproblemowo korzystać z drzwi garażowych przez następne lata.

Aby poprawnie zamontować bramę musimy mieć dobre podwaliny- czyli: właściwie przygotowany otwór drzwiowy. Krzywe ściany , źle przygotowane węglarki , nierówne wylewki – to najczęstsze problemy , które uniemożliwiają poprawny montaż a co za tym idzie późniejsze bezproblemowe użytkowanie bramy. Budując garaż powinniśmy już myśleć jaki typ drzwi garażowych nas interesuje by dobrze przygotować się do następnego etapu – czyli instalacji bramy garażowej.

Więc, jak poprawnie przygotować otwór garażowy pod instalację bramy? Poniżej nasze sugestie na co warto zwrócić szczególną uwagę:

 • Ściany jak i górna powierzchnia otworu powinny być do pionu
  Instalacja bramy garażowej w źle przygotowanym otworze garażowym będzie skutkowała nie tylko niską estetyką lecz również prześwitami, co narazi nas na straty ciepła. Sama brama może także mieć problemy z poprawnym funkcjonowaniem.
 • Otynkowane , właściwie wykończone ściany boczne
  Bardzo często klienci pytają czy konieczne jest otynkowanie otworu garażowego. Bardzo zachęcamy do otynkowania ścian bocznych przed instalacją bramy. Tynkowanie, malowanie i inne prace wykończeniowe dokonywane po instalacji bramy często prowadzą do zabrudzenia lub uszkodzenia bramy. A przecież zależy nam na estetycznej i sprawnej bramie, prawda? Wiec, jeśli mamy taką okazję wykonajmy wszystkie „brudne” prace przed instalacją bramy.
 • Poprawne przygotowanie podłogi w garażu
  Zrobienie wylewki powinno zostać zaplanowane przed instalacją bramy garażowej. Warto wiedzieć, że wykonanie wylewki po montażu bramy wiąże się z wykonaniem dodatkowej regulacji bramy (zmieniona została wysokość otworu) – a to może nas narazić na dodatkowe koszty i stratę naszego czasu.
 • Sufit jest warty uwagi
  Sufit w garażu powinien być wolny od jakichkolwiek “odstających” obiektów, takich jak na przykład: lampy, belki konstrukcyjne, luźne kable i tak dalej…na dystansie równym wysokości bramy + 457 mm – w przypadku bramy z zamkiem ręcznym, natomiast w przypadku bramy z automatem: wysokość bramy + 991 mm. Wolna powierzchnia na suficie zapewni szybką i bezpieczną instalację zarówno prowadnic bramy jak i automatu otwierającego.

Sugerujemy, aby zapoznać się z wymogami instalacyjnymi danego producenta bram garażowych już na etapie budowy garażu a jeszcze lepiej jego projektu! Jeżeli Państwa garaż spełnia wymogi producenta lub istnieje jeszcze możliwość wprowadzenia zmian z zakresie poprawnego przygotowania otworu pod instalacje to możemy być spokojni, że żadne niemiłe niespodzianki podczas montażu bramy się nam nie zdarzą – czego oczywiście wszystkim życzymy.

Share

Leave a Comment

*

*

 

 

Previous post:

Next post: